Geri

THOMAS COOK İFLAS EDELİ BİR YIL OLDU: TATİLCİLER PARALARINI HALEN ALAMADI.

On binlerce tatilci seyahat planlarından vazgeçmek, tatillerini iptal etmek veya fazladan ödeme yapmak zorunda kalmışlardı. Sigorta için ayrılan 110 milyon avronun, iflasın etkilerini tam olarak telafi etmek için yeterli olmayacağı kısa sürede anlaşılmıştı.
Bütün destinasyonlarda müşteriler tatilleri sırasında meydana gelen olaylara hazırlıksız yakalanmışlardı. İflas belli olduktan sonra, otel misafirleri - zaten ödenmiş - konaklama için tekrar para ödemeye zorlamıştı. Yeniden para ödemeyi reddedenler daha fazla uzatılmadan otellerin kapısının önüne konmuşlardı.
Bazı müşteriler ise daha az konforlu bir otel veya pansiyon aramak mecburiyetinde kalmışlardı.
Şimdi iflas’tan bu yana tam bir yıl geçti ve yüksek sayıda Thomas Cook müşterisi bir yıldan beri para iadesi almak için çabalıyor.
Müşteriler kızgın:
“Tamamen yalnız bırakıldık, sorumlu sigorta şirketinden de rahatsızsız, Thomas Cook veya sigorta şirketinden kimseye ulaşamıyoruz, bu konuda çaresizliğimiz bugün de devam ediyor" diyerek kızgınlıklarını belirtiyorlar.
Thomas Cook mağduru kişilerin toplam 200.000 geri ödeme talebi bulunuyor.
Sorumlu sigorta şirketinin basın sözcüsü Bernd Engelien olanlardan dolayı üzüntü duyduğunu belirtti.
Engelien "Tatilcilerin bulundukları otelde tekrar ödemeye zorlanması ve otelden atılması gerçekten can sıkıcı bir durum, böyle bir şey hiç olmamalıydı. Müşterilerin meşru iddialarını Haziran 2020 ayı sonuna kadar işleme aldık ve geçici olarak taleplerin yüzde 17,5’ini karara bağladık." Federal hükümet ise şu ana kadar ancak yaklaşık 5 bin dava konusunu işleme alarak neticelendirdi” dedi.
 
GETOB'un Notu: Bölgemiz genelinde birçok Konaklama Tesisi İşletmecilerimiz de Thomas Cooc'tan Yüzbinlerce Pound alacağını hala tahsil edebilmiş değiller.
 
(Kaynak:Tourexpi  Resim: © AA)
THOMAS COOK İFLAS EDELİ BİR YIL OLDU: TATİLCİLER PARALARINI HALEN ALAMADI.