Geri

ALMANYA’DA ‘SEYAHAT SİGORTA FONU’ KURULUYOR

Thomas Cook'un iflasının ardından çok sayıda müşterinin mağdur olması sonrası Almanya'da başlayan paket tur teminat tartışmalarıyla ilgili önemli bir adım atıldı. Yasa tasarısının merkezinde ise, paket tatil satın alanları güvence altına almayı amaçlayan bir seyahat sigorta fonu bulunuyor.

Alman Seyahat Birliği'ne (DRV) göre, yasada çok sayıda değişiklik yapılması gerekiyor. Yasayla ilgili ciddi bir zaman baskısı olduğuna dikkat çeken DRV, meclis prosedürlerinin haziran ayına kadar tamamlanması gerektiğini belirtiyor.

DRV'nin itirazları var

Prensip olarak Hollanda modeline dayanan seyahat sigortası fonu fikrinin mantıklı olduğunu kaydeden DRV, ancak korona krizinin yaşandığı bu dönemde seyahat sigorta fonunun tur operatörlerine büyük ek maliyetler getirdiğine vurgu yaptı. Açıklamada, ''Bu zor dönemde paket turlar bireysel hizmetlere kıyasla aşırı pahalı olmamalı.'' denildi. Tüketicinin korunması açısından bunun ne acentelere ne de tur operatörlerine yardımcı olacağını kaydeden DRV, paket turların aşırı pahalanması durumunda tüketicinin bireysel hizmetlere yöneleceği ve bunun da tatilcinin korunmasına ilişkin amaca aykırı olacağı dile getirildi.

Seyahat Sigorta Fonu

Yeni modelde Seyahat Sigorta Fonu'ndaki paranın 2026 yılına kadar 750 milyon euroya çıkarılması hedefleniyor. Bu amaca ulaşabilmek için tur operatörleri, ilk aşamada paket tur satışlarından elde ettikleri yıllık gelirin yüzde 7'sini garanti altında tutması gerekiyor. DRV ise, korona krizi olduğunu ve söz konusu oranın kademeli olarak arttırılması gerektiğini ifade etti.

İkinci aşamada paket tur fiyatının yüzde 1'i

Tur operatörleri ikinci aşamada ise paket tur ücretinin yüzde 1'ini fona katkı olarak ödeyecek. DRV, yüzde 1'in büyük bir ekonomik problem yaratacağını belirten DRV, oranın yüzde 0,6'ya çekilmesini, bu oranın uygun ve yeterli olduğunu düşünüyor.

3 milyon euro ve daha az paket tur satışı yapanları kapsamıyor

Yapılan düzenlemeye göre son 3 yılda 3 milyon euro ve altında paket tur satan seyahat şirketleri düzenlemeye dahil edilmiyor. Bu şirketler için önceki modelin yeterli olduğu düşünülüyor.

Orta ölçekli tur operatörlerine seçim şansı tanınmalı

DRV ayrıca, orta büyüklükteki tur operatörlerine, 'fona dahil olma'' veya daha önce olduğu gibi banka veya sigorta yoluyla kendilerini garanti altına alma konusunda seçim şansı tanınmasını istiyor. Seyahat Sigorta Fonu maliyetlerinin şeffaf bir şekilde gösterilmesini ve paket tur fiyatına yansıtılmasını isteyen DRV, bunun için de yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğuna dikkat çekiyor.

Fon 1 Temmuz'da kurulacak, 1 Kasım'dan itibaren koruma sağlayacak

DRV'nin işaret ettiği bir başka sorun ise, fonun kurulma tarihi ile paket turlara koruma sağlayacağı tarih arasındaki boşluk. Fonun resmen 1 Temmuz'da faaliyete geçeceği ancak paket turları 1 Kasım'dan itibaren koruma altına alacağı ifade ediliyor. DRV ise, aradaki dönem için çözüm bulunması gerektiğini söylüyor. (Kaynak:TurizmGüncel)

ALMANYA’DA ‘SEYAHAT SİGORTA FONU’ KURULUYOR