Geri

TUI’YE 1,2 MİLYAR AVRO KREDİ DAHA VERİLDİ

Kamulaştırılması istenmiş ve Rus ortağa çağrı yapılmıştı
TUI’ye sağlanan 1.2 milyar Avroluk kredi, şirketin kamulaştırılması için çağrı yapıldığı ve grubun en büyük ortağı Rus işadamı Aleksei Mordashov’a sermaye artırımı yoluyla şirketi kurtarması çağrısı yapıldığı dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti.
 
TUI: Anlaşma sağlandı, kış operasyonu kurtarıldı.
TUI’den konuyla ilgili yapılan açıklamada 1,2 milyar Avroluk ikinci mali yardım için anlaşma sağlandığı ve bu yardımla şirketin mali olarak güvenceye alındığı belirtildi. Açıklamada, ''Anlaşma sağlanan paket 2020-21 kış döneminde yaşanacak mevsimsel dalgalanmaları karşılamak için yeterli likidite sağlıyor ve değişken piyasa ortamında grubun konumunu güçlendiriyor'' denildi.
“Devlet kredileri güvence sağlıyor”
 
TUI CEO'su Fritz Joussen, ''Çok değişken piyasa ortamında faaliyet göstermeye devam edeceğiz. Pazarlarımıza ve destinasyonlarımıza yönelik seyahat uyarıları sürekli değişkenlik gösteriyor. Dünya genelinde hala çok sıkı Covid-19 kısıtlamaları var. Bu durum planlama yapmayı zorlaştırıyor ve tur operatörlerinin daha esnek hale gelmesini zorunlu hale getiriyor. Devlet kredileriyle arttırılmış istikrar paketi, her şeyin ötesinde pandemi döneminde likiditeyi güvence altına almamızı sağlıyor. Önemli bir ciro elde edemeden bu dönemi atlatmak ve şirketimizi pandemi sonrası için yeniden yapılandırmak durumundayız.'' ifadelerini kullandı.
 
''Krize odaklandık ama sürdürülebilirlik önemli''
TUI'nin daha dijital ve etkili bir seyahat şirketine dönüşeceğini anlatan Joussen, ''Şu anda odak noktamız krizin üstesinden gelmek olsa bile, turizm endüstrisinde sürdürülebilirliği sağlamak için standartları belirlemeye devam etmek istiyoruz.'' dedi.
TUI’YE 1,2 MİLYAR AVRO KREDİ DAHA VERİLDİ