Geri

MALİYETSİZ ÇÖP TOPLATAN BELEDİYE HAKSIZ ÜCRET Mİ TOPLUYOR?

Özcan Özgür-Hamle / Ankara‘dan zamlar, harçlar, vergiler yağmur gibi…

Çok merak ediyorum vatandaş buna daha ne kadar dayanır…

Çünkü “Başbakanlığı sırasında 2001 krizinde Rahmeti Bülent Ecevit’in önüne Başbakanlık merdivenlerinde bir vatandaş tarafından ‘yazar kasa’ atılmış ve hükümet yıkılmıştı. Şimdi insanlar kendini yakıyor, gören yok. Dört kardeş siyanür içip yaşamlarına son verdiler. Kimsenin umurunda değil, neden?” diye soranlar başladı.

Ecevit‘in önüne yazar kasa fırlatan adam Ahmet Çakmak geçen sene gazetecilere bu sorunun yanıtını şöyle vermişti:

O gün ben yazar kasa atmakta yüzde yüz haklıydım. Ama bugün yazar kasa atılacak bir durum yok. Bu ülkeye operasyon çekilmeye çalışılıyor. Böyle bir konuda hainlerin yanında mı duracaksın, devletin yanında mı duracaksın?

Galiba “Nasıl olsa vatandaşın sesi çıkmıyor” diye yerel yönetimlerde Ankara‘yı örnek almaya başladılar. “İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama-Taşıma Bedeli” adı altında tahsilata başladılar…

Dayan benim vatandaşım, dayan!

xx      xx      xx

Sosyal medyada Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün için birileriyle tartışacağım aklımdan geçmemişti. Daha önce Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş için bir şenlik kortejinde “Modern dansçıların” kıyafetlerini bahane edip “algı yaratmaya çalışanlar” ile tartışmıştım. Haksızlığa dayanamıyorum. Yine öyle oldu.

Muğla Gazetesi yazarlarından Kemal Önekli geçen hafta içinde “Muğla Büyükşehirin algı oluşturma zekasına gerçekten hayranım. BEN YAPMADIM YÖNETMELİK YAPTI” başlıklı paylaşımı üzerine Başkan Gürün‘e sahip çıkmaya kalktım.

Başkan Gürün bu yazıyı okursa “Bana sahip çıkmak sana mı kaldı?” diyebilir. Merak etmesin sahip çıkmadım. Ben “algı yaratılmasına” karşı çıktım. Kemal Önekli‘ye şöyle yanıt verdim:

İlgili Bakanlığın çıkardığı yeni yönetmelik gereği… Yapma üstat bu algı sayılmaz. Belediyeyi savunmuyorum. Yapılan doğrudur. Çeşmeden bedava su içerken, ücret talep edilince nedenini merak etmez misin… Belediye olması gerekeni yapmış. Bence senin yaptığın algı.

Nedense O da ısrar edip, paylaşımını savunmaya devam etmedi…

xx      xx      xx

Yanılmışım…

Kandırılmadım, tabi… Ama Kemal Önekli haklı çıktı. Büyükşehir Belediyesi‘nin “Ben yapmadım yönetmelşk yaptı” algısı başarılı olmuş. Ben de inandım.

Büyükşehir Belediyesi‘nde basın halkla ilişkilerde çalışan bir arkadaşımız da bu gelişmeyi şöyle yazmıştı;

Muğla Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada “Muğla Genelinde 13 İlçemizde Kasım Ayı Su Faturalarında ‘İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama-Taşıma Bedeli’ adı altında hizmet bedeli tahakkuk ettirilmiştir. Söz konusu tarife Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Atık Su Alt Yapı Ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesis Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul Ve Esaslara İlişkin Yönetmelik gereğince bir zorunluluk olması sebebiyle su faturalarına yansıtılmıştır’ denildi.

Açıklamada. Tarifeler yine aynı yönetmelik gereğince İlçe Belediye Meclislerince oluşturulmakta, mevzuat gereğince su faturalarıyla tahsil edilen ücretler İlçe Belediyelerimize aktarılmaktadır. Su ve atık su bedeli tarifelerimizde her hangi bir güncelleme yapılmamıştır’ denildi.

Biz de inandık, ama yanılmışım. Kemal Önekli arkadaşımızdan özür diliyorum…

xx      xx      xx

Hafta sonunda Levent Eryiğit adında bir hemşerimizden elektronik posta aldım.

Okuyunca hem pes, hem yuh demişim…

Kemal Önekli ile tartışmamız sırasında özelden arayıp, “AK Partili belediyelerde alıyor bu parayı, ama onlar Menteşe’den, Fethiye’den insaflılar.” diyenlerde olmuştu.

Demek ki AK Partili Belediyeler uyanıkmış. “Kimseyi rahatsız etmeyelim. Ufak ufak alalım” demişler. CHP’li Belediyeler de sanki biraz açgözlülük mü etmişler ne…

10 bin lira su parası gelene 30 bin lira katı atık ücreti geldiğini söyleyenler var!

Ne de olsa “Deli Dumrul memleketi” burası. Deli Dumrul masalı başka nerede var?

Levent Eryiğit mektubunda, “Özgür bey; Para toplanacaksa nasıl ve nereden geldiği önemli değil mantığı ile tüm belediyeler gibi Muğla Belediyeleride aynı yolda gidiyorlar. Ben konunun dayandırıldığı yasayı inceledim hiç de dedikleri gibi uygulanmıyor.” diyerek şöyle anlatmış:

1- Katı atık belediyeye ait araç ve personel ile toplanmıyor. 2- Belediyeler bu işi ihale ederek para kazanıyorlar. Maliyet 0 TL. katı atıktan elektrik üretiyoruz diye işi ihale ettikleri firmanın reklamı da yapılıyor. 3- Çevre Temizlik Vergisi olarak ev ve iş yerlerinden zaten para toplanıyor.

Hal böyle olunnca bu uygulama tartışılır…

xx      xx      xx

Levent Eryiğit “Dedik ya, artık nereden, nasıl geldiği önemli değil, toplayalım.” diye devam edip, “Aynı m2 de işyeri 1 ton su kullanmış 220 TL, diğeri 2 ton kullanmış 120 TL ödüyor. İlkinin cephesi cadde, diğerininki ara yol. Bunun mantığı nedir? Caddelerde katı atık daha çok mu çıkıyor?” şeklinde sormuş.

Ayrıca uygulamanın dayandırıldığı Kanunun katı atık ile ilgili bölümünü de göndermiş.

27.10.2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazete de yeralan “Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik” te; abonelerin ve atık üreticilerinin yükümlülükleri Madde 9‘da “a) İlgili kurumlarca bu Yönetmelikteki esaslara uygun olarak belirlenen tarifelere göre faturalanan atıksu ve evsel katı atık ücretlerini ödemekle, b) Atıksu altyapı yönetimleri ve evsel katı atık idareleri tarafından talep edildiği takdirde denetim amacıyla yapılan ölçümlerin masraflarını karşılamakla,” diye ifade edilmiş.

Yönetmeliğin Üçüncü Bölümü Madde 12‘de “Abonelik, Hizmet sözleşmesi” de şöyle kaydedilmiş:

1) Her bir abone için toplam sistem maliyeti o aboneye verilen veya verilecek hizmete göre hesaplanır. Atıksu altyapı yönetimleri ve/veya evsel katı atık idareleri hizmetten yararlanan ve/veya yararlanacak her abone karşılıklı sözleşme yapmakla yükümlüdürler. 4) Belediyeler ve Mahalli İdare Birlikleri ücret ve tarifelere ilişkin aldıkları meclis kararlarını diğer meclis kararları gibi duyururlar. Diğer atıksu altyapı yönetimleri ve evsel katı atık idareleri tarafından halkın atıksu ve evsel katı atık ücret ve tarifeler için görüş ve önerilerini değerlendirildikten sonra yerel gazeteler ve diğer haber alma kaynakları kullanılarak halka duyurulur.

Bunlar yapıldı mı? Yapılsa haberimiz olurdu…

xx      xx      xx

Aynı yönetmeliğin dördüncü maddesinde de “31/12/2020 tarihine kadar bu Yönetmeliğe uyum sağlamakla yükümlüdürler.” denilmekte. Bari bu tepki çeken uygulama için yönetmelikte yer alan “uyum sağlama” ile ilgili verilen 31/12/2020 tarihi beklenseydi…

Bu arada bir hukukçu ile görüştüm. Vatandaşlardan bu ücretin alınmasının haksız ve dayanıksız olduğunu söyledi. O hukukçuya göre, vatandaşların ilçe kaymakamlıklarına giderek, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaları gerekiyor.

Bunun yanında isteyen Tüketici Mahkemesi‘ne de başvurabilir. Ki hukukçu arkadaşımız da bu konuda yargıya başvurmaya hazırlanıyor. Bakalım bir başka avukat ondan önce davranır mı?

Edindiğim bilgiler yetersiz olabilir. O nedenle yerel yöneticilerimizin detaylı bilgilendirme yapmasında gerek var. Ki böylelikle yönetmelik gereği uygulama öncesi bigilendirmeyi de yapmış olurlar.

İçme Suyu Bedeli 10.72 TL iken Dönem Fatura Bedelinin 120.43 TL olmasını biri lütfen açıklasın… (Resim:Muğlagazetesi)

MALİYETSİZ ÇÖP TOPLATAN BELEDİYE HAKSIZ ÜCRET Mİ TOPLUYOR?